Historia

Wzmianki o istnieniu szkoły utrzymywanej z dochodów proboszcza pochodzą z XV i XVI wieku. Można je znaleźć w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku. W późniejszych wiekach brak źródeł o funkcjonowaniu ośrodka oświatowego. W latach 1880-1931 w Krzywosądzy istniała czterooddziałowa szkoła podstawowa. Mieściła się w dwuizbowym domu zbudowanym z gliny, w późniejszym przedszkolu. W 1919 roku budynek szkolny doprowadzony był do ruiny. 68 dzieci uczyło się w tak trudnych warunkach na 2 zmiany. Uczył jeden nauczyciel. W 1928 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły. We wrześniu 1931 roku gmach został oddany do użytku. Wybuch II wojny światowej i okupacja hitlerowska przerwała jej działalność. Niemcy zamknęli budynek szkolny, zniszczyli wszelkie pomoce naukowe. Obiekt służył organizacjom niemieckim. Mieszkańcy Krzywosądzy podjęli się doprowadzenia budynku do stanu użytkowania.W marcu 1945r uruchomiono szkołę. Zgłosiło się 240 uczniów. Pierwszym kierownikiem był Włodzimierz Downar. Następnie to stanowisko piastowali Mirosław Grzanka i Maria Piotrowska. W szkole pracowali  nauczyciele: Marian Lewandowski, K. Młodecka, Irena Jatczak, Czesława Królikowska, Jadwiga Ochocińska. W latach 1947-1952 dla uczniów przerośniętych wiekiem były organizowane tzw. klasy przyspieszone, w których realizowano program dwóch klas w ciągu jednego roku szkolnego. W roku szkolnym 1957/1958 kierownikiem szkoły została pani Barbara Kłósek. W roku szkolnym 1959/1960 ogrodzono teren skoły. 17 lipca 1960 roku przystąpiono do budowy Domu Nauczyciela. W roku szkolnym 1960/1961 uczyło się już 364 dzieci. 1 września 1962 roku w gmachu szkoły podstawowej otwarto dwuletnią szkołę rolniczą - SPR. 1 września 1964 roku grono nauczycielskie liczyło już 14 osób. 6 grudnia 1967 roku po krótkiej chorobie zmarła kierownik szkoły pani Barbara Kłósek. Obowiązki kierownika przejął pan Bronisław Strzelecki. W latach 1970-1972 przeprowadzono gruntowny remont placówki. W 1973 roku powstały pierwsze klasopracownie: techniczna i fizyczno- chemiczna, a w następnym roku matematyczna, biologiczna i geograficzna. Zakupiono potrzebne pomoce naukowe. W związku ze zwiększającą się liczbą uczniów konieczna była rozbudowa budynku szkolnego. Dyrektor Bronisław Strzelecki kilkakrotnie zwracał się do władz kuratoryjnych i gminnych o sfinansowanie jej rozbudowy. Padały odmowne odpowiedzi. 4 maja 1990 roku po długiej, nieuleczalnej chorobie zmarł dyrektor szkoły mgr Bronisław Strzelecki. Obowiązki dyrektora objęła jego żona Janina Strzelecka. 10 listopada 1990 roku oddano do użytku nowe boisko szkolne o asfaltowej nawierzchni. 2 października 1991 roku społeczność uczniowska otrzymała pierwszy komputer od Urzędu Gminy w Dobrem. W 1993 roku Samorząd Gminy przejął placówki oświatowe i został organem prowadzącym szkoły. Pojawiła się szansa na rozbudowę placówki oświatowej w Krzywosądzy. 7 czerwca 1993 roku Zarząd Gminy w Dobrem w porozumieniu z KOiW we Włocławku ogłosił przetarg na wykonanie robót (budowlano-montażowych) przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Krzywosądzy. Prace zakończono w sierpniu 1994 roku. 1 września na uroczystym apelu dokonano otwarcia nowego skrzydła budynku szkolnego. Inwestycja kosztowała około 3mld złotych. Część pieniędzy pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi, część dała gmina, resztę Kuratorium Oświaty i Wychowania we Włocławku. Szkole przybyło 6 dodatkowych pomieszczeń lekcyjnych i sanitariaty.  Jesienią 1995 roku rozpoczęły się prace związane z budową sali gimnastycznej. Wiele prac wykonano w ramach robot publicznych. Prace budowlane zakończono w listopadzie 1996 roku. Uroczyste otwarcie sali odbyło się 25 stycznia 1997 roku. Od 1999 roku szkoła nosi nazwę Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzywosądzy.