Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie

11 października uczniowie naszej szkoły razem z opiekunami wybrali się na wyprawę do kopalni soli w Kłodawie. Na miejscu dowiedzieli się, że „Kłodawa” to największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej – to jedyne złoże tej soli w Europie. Kłodawskie pokłady soli powstały 250 milionów lat temu i od tego czasu pozostawały nietknięte głęboko pod ziemią.

Uczniowie zjechali najgłębszą trasą turystyczną w Polsce – 600 m pod ziemię! Ponad 2,5 godzinny program zwiedzania objął prelekcję dotyczącą historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd klatką na poziom 600 metrów pod powierzchnią ziemi oraz przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi. Szlak wycieczkowy przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie.