Wehikuł czasu- 5000 lat temu- zajęcia terenowe z przyrody, biologii i historii.

10-11 maja 2022

Uczestnicy zajęć terenowych - uczniowie klas 4,5,6 i 7 są przekonani, że mieszkamy w wyjątkowym historycznie i przyrodniczo miejscu - na Kujawach.  To właśnie tu, w okolicach Brześcia Kujawskiego odkryto wiele zabytków pochodzących z przed 5 tysięcy lat..  Na początku naszej wyprawy zwiedziliśmy interaktywna wystawę Wahadło Czasu, która opowiada o historii i tradycji Brześcia Kujawskiego od neolitu po współczesne czasy. Uczniowie samodzielnie odkopywali  repliki zabytków archeologicznych -  kutury pucharów lejkowych. Obejrzeli makiety chat trapezowych,  zapoznali się z wierzeniami,  sposobem pochówku zmarłych -prasłowian .  Dowiedzieli sie,  że  w Brześciu Kujawskim urodził się Władysław Łokietek, zapoznli się z przemianami jakie nastąpiły od średniowiecza do czasów współczenych w tym mieście.

Druga część zajęć odbyła się w  Parku Archeologicznym w Sarnowie. Uczniowie pracując w grupach na podstawie tablic dydaktycznych dokonali opisu wybranego grobowca.  Następnie udali się ścieżką dendrologiczną  opisaując w karcie pracy napotkane drzewa nago i okytonasienne.